Hayatında bir şeyleri değiştirmek isteyip de “Nereden başlayacağımı bilmiyorum” diyenlerden mesajlar alıyorum. Koçluk aslında cevaplar vermek değil, sorular sorarak bakış açısını genişletmek. Kişinin kendi cevaplarını kendisine buldurmak. Yine de yol göstermesi açısından bana göre dikkate alınabilecekleri aşağıda sıraladım.

Sorular:
Düşünmek soru ile başlar. Sorularını değiştiren; düşüncelerini, adımlarını ve sonuçlarını değiştirir. Soruları, güçsüzleştirici ve güçlendirici diye ikiye ayırıyorum. Örneğin “Ben neden ağaca çıkamıyorum, neden yapamıyorum?” sorusu güçsüzleştirici iken, “Nasıl ağaca çıkabilirim, nasıl yapabilirim?” sorusu güçlendiricidir. Birinci soru sizi bir girdabın içine sokarken ikinci soru harekete geçirir, bulunduğunuz durumdan çıkarır. Nedeni anlamaya çalışmak yerine, elde etmek istediğimiz duruma yönelik sorular sormak daha faydalıdır.

Düşünceler ve söylemler:
“Ağaca çıkmak istiyorum ama çıkamıyorum.” Bu cümlede söyleminiz isteğinize hizmet etmiyor. Yani çıkamıyorum diyerek çıkamazsınız, böyle demenin çıkmaya bir faydası yok. Üstelik böyle demekle sanki elinizde bir megafonla tüm evrene, tüm hücrelerinize “ben yapmam” diye haykırmış oluyorsunuz. Bunun yerine en azından “Ağaca çıkmaya hazırım”, “Ağaca çıkmaya niyetliyim” gibi cümlelerle ilk adımı atabilirsiniz. Böylece odağınızı yapmaya doğru kaydırırsınız.

En küçük adımlar:

“Ağaca çıkmak için atabileceğim en küçük adım nedir?” Bu soruyu kendinize sorun. Lastik ayakkabılar giymek, küçük bir ağaç seçmek gibi birçok cevap gelecektir aklınıza.

Odak:

Kaç kere denemiş olursanız olun, istediğiniz sonuç gelmediğinde bile odağınızı hep “yapmak” üzerinde tutmalısınız. Yapamadıysanız, ağaca çıkılamayan bir yol daha öğrendiniz! Kendinize denemelerinizden sonra şunları sorabilirsiniz: Her seferinde aynı yerden aynı şekilde mi çıkmaya çalıştım? Bu deneyimimden ne öğrendim? Bir dahaki sefere neyi farklı yaparım?

Destek:
Daha önce o ağaca veya benzerine çıkmış kişiler varsa onlardan destek alabilirsiniz. Nasıl çıktıklarını, hangi zorluklarla karşılaştıklarını ve bunları nasıl aştıklarını öğrenebilirsiniz.

Yazının içindeki “Ağaca çıkmak” örneğini alıp, başarmak istediğiniz herhangi bir konu ile değiştirip yazıyı yeniden okuyabilirsiniz.

Bir gün ıssız bir yere kampa gitmiştik. İmkansızlıklar içinde onu yapamayız bunu yapamayız derken bir arkadaşım “Âlemin arabası Mars’ta geziyor, sen ne diyorsun?” diye sormuştu. Birisi bana gelip yapamıyorum dediğinde aklıma hep “Âlemin arabası Mars’ta geziyor” sözü gelir. Onun için de “Ağaca çıkmak isteyip(!) çıkamayanlara” çok şaşarım.

Son söz: Gerçekten ağaca çıkmak isteyip istemediğinize de bir daha bakın.

Kolay gelsin!

Hakan Arabacıoğlu

Profesyonel Yaşam Koçu
Zest Coaching

http://www.zestcoaching.com/

Reklamlar