Genel olarak mutlu insanların hayatlarına bakıldığında bir takım ortak alışkanlıklara sahip olduklarının farkına varıyoruz. Eğer sizlerde sahip olduğunuz mutluluğu artırmak istiyorsanız işte size mutluluk kaslarını geliştiren yedi alışkanlık;

  1. İnandığınız birşeyin  parçası olun; Bu her şey olabilir. İnandığınız bir fikir, siyaset, sosyal bir kulüp,yardım kuruluşları veya vakıflar gibi kurumların içinde inançlarınız doğrultusunda aktif bir rol alın.Bu yolla birilerine yardım edebilir veya düşüncenizi destekleyebilirsiniz.Bu aktivite sizin hayatınıza bir anlam katacaktır.
  2. Ailenizle ve arkadaşlarınızla vakit geçirin;Aile ve arkadaşlarla geçirilen ufak zamanlar size ekstra mutluluk getirir.Bağlarınız yaşadığınız paylaşımlarla daha da güçlenir.
  3. Güzel olan şeyler üzerine düşünün;Çoğu insan negatif düşüncelere kendini öyle kaptırıyor ki hissettikleri olumsuzluklar birtakım başarısızlıklara neden oluyor…Şunu söyleyebilirim ki kendimiz için kurduğumuz olumsuz cümleler kendimize sınır koymak demektir…Olumlu cümlelerinse farkındaysanız bir limiti yok…Neden olabilecekken olmayacağını düşünerek başarımızın yada duygularımızın önüne karanlık bir set kuralım ki…
  4. Sahip olduklarınızı kullanın; Çoğu insan fiziksel engelli bir bireyle karşılaştığında onun yoğun mutluluğunu, yaşama tutkusunu görünce çok şaşırır. Nasıl olurda bu durumdayken mutlu olabilirler? Cevap onların sahip olduklarını nasıl kullandıklarında.’Steive Wonder’ görme engelli ama sahip olduğu duyma duyusunu geliştirerek bir müzik tutkunu oldu ve şu an 25 Gramy ödülü var.
  5. Kendinize mümkün olduğunca mutlu sonlar yaratın;İnsanlar her zaman son’ları hatırlarlar.Eğer birşeyin sonu iyi bitiyorsa mutluluk getirir.Hayatınızdaki son’ları mümkün olduğunca mutlu bitirin.Bizim tabirimizle;kapıyı çarpmadan çıkın. Daima arkanızda güzel bir not yada güzel bir söz bırakın.
  6. Yapmanız gereken işlerde evrenin size verdiği kişisel güçleri kullanın;Herkes benzersiz bir kişisel güce sahiptir,farklı yetenekleri ve becerileri vardır..Birşeyleri yaparken kişinin kendi gücünü kullanması( yaratıcılığını,yeteneklerini,becerilerini,fiziksel gücünü,sabrını,aklını vs. ) ona  doğal olarak mutluluk getirir ve tabi ki azimle kendi gücümüzle savaşmak ta başarı. Yalnızca kendi gücünüzle tamamlanmış bir işle başarıya ulaşmanınsa psikolojiye verdiği ödül paha biçilemez. İçinizdeki sizi dinleyin ve ona güvenin.
  7. Doğanın ve doğal yolculukların keyfini çıkarın; Daha açıkçası size basit yada sıradan gelen ama aslında büyülü olan her şeyin tadını çıkarın..Bir fincan sıcak çikolatanın,güzel bir günbatımının,uçan bir kelebeğin,sevgiliyle el ele bir sahil yürüyüşünde olmanın..Kısacası yaşadığınız anı yaşayın.

                                                                                    (Marc and Angel hacklife page)

Reklamlar