Linda dişlerini sıkarak ‘Tam bir aptalım!’ dedi. ‘Neden annemin beni bu kadar sinir etmesine izin veriyorum ki! Ona kötü davrandığımı düşüneceksin şimdi!’ ‘ A,yapma!’ diye cevapladı arkadaşı Sherry. ‘ Kendini ne sanıyorsun,bir azize mi?O kadın herkesin sinirlerini zıplatıyor!’

  

Birçok insan gereksiz yere endişelendiklerinin ya da öfkelendiklerinin veya bazı olaylar yüzünden üzüldüklerinin farkındadırlar. ‘ Neden bu aptal şeylerin beni bu kadar rahatsız etmesine izin veriyorum?’diye sorarlar ve kendilerini ‘zayıf’ ya da ‘aptal’ olmakla eleştirirler

 Bu özeleştiri sonucu ,hem gerçek endişe,depresyon,öfke yada suçluluk duyarlar,hem de bunun ötesince acı çekmekten dolayı acı çekerler.

   Bu yüzden depresyonları nedeniyle depresyona girer,endişeleri yüzünden endişelenir,öfkeler nedeniyle öfkelenir,suçlulukları yüzünden suçluluk duyar ve kendine acımanın girdaplarında boğulur giderler.

   Peter’in ondan çok şey bekleyen ve onu haksız yere haşlayıp duran bir patronu vardı. Peter,patronuna öfkelendiği için kendinden nefret ediyordu.

   Sally arkadaşı Carol’a pek güvenmiyordu ve Carol’ın sürekli kendisini küçük düşürmesine izin verdiği için kızıp duruyordu. Rahatsızlıklar hakkındaki rahatsızlıklar önemlimi dir? Gerçekten önemlidir.

   Eğer Peter zamanını ve enerjisini patronuna kızarak harcarsa,başarmak istediği şeye daha az zaman harcarsa,kendini kötüleme çukurunun dibinde bulacaktır…Önemli olan patronuyla nasıl başa çıkacağını öğrenmesidir.Sally kendini güvensizlikle suçlamaya devam ederse kendi kızgınlığı onu sosyal ve diğer kişisel becerileri elde etmekten mahrum bırakacaktır.

  • İlk adım  bunu düzeltecek kişisel bir ajandaya sahip olmaktır.

  Kendinizi üzgün,depresif,endişeli hissediyorsanız yapmanız gereken depresyonunuz yüzünden depresif,endişeleriniz yüzünden endişeli,olup olmadığınızı sormaktır.Cevap ‘EVET’ise,

  • Bir insan olarak kabul edin ki kendinizi suçlamadan bir şeyler hissetme hakkına sahipsiniz.

   Kendinize şöyle diyin; ‘ Kesinlikle depresif ya da endişeli olmak istemiyorum; kendimi küçük görmek ve kendime zarar vermek yerine var olan durumları iyileştirmeyi deneyeceğim.

 Anlamanız gereken şey ;

  • Gerçek bir tehlike olmadığında endişelenmek boştur ve akıllıca değildir, fakat bu sizin aptal olduğunuzu göstermez.
  • Başkalarına nazik olup onları affettiğiniz sürece, kendinize acımasızca davranmayı haklı bulmayacaksınız.

 Kendinize hatırlatın;

  • Siz bir insansınız ve nezaketi hak ediyorsunuz, hatta kendinizden bile.

 ( Ps.Dr Arnold A.Lazarus ve Ps.Dr Clifford N.Lazarus kaleminden)

 

 

Reklamlar