1. Ne hissettiğiniz konusunda kendinizle konuşmayı bırakın; Ne hissediyor olursanız olun hepsi eninde sonunda geçecektir. Ne düşünürseniz düşünün,bu düşüncede gidecektir.Ne hissediyorsanız siz hissediyorsunuz,ne düşünüyorsanız siz düşünüyorsunuz.Hislerinizden dolayı kendinizi sorumlu tutmayın,utanmayın yada bunlara sebep olduğunuzu düşünmeyin.Tüm bunlar sizin elinizde olmayabilir.Ancak şunu belirtmeliyim ki tüm bunlara vereceğiniz reaksiyonu seçmek sizin elinizde.Sadece vereceğiniz reaksiyon sizi mutlu sonuca ulaştırabilir yada üzebilir.
  2. Üzüntünün gitmesine izin verin. Üzüntüyü hayatınızda tutmak sadece durumun daha da kötüleşmesini sağlar; Herhangi bir konuda üzücü ve olumsuz şekilde düşünmeniz olayların korktuğunuz şekilde sonuçlanmasına yol açabilir yada daha da vahim bir hal almasına.Kendinizi olabilecek kötü şeylere inanarak onları hayatınıza çekebilirsiniz.
  3. Bırakın iç sesiniz size yardımcı olsun, işinizi kolaylaştırsın; Eğer mutlu olmak istiyorsanız kendinize,kendinizi ne kadar kötü hissettiğinizi söylemeyi bırakın.Her zaman kendimize nasıl hissettiğimizi söyler dururuz,ne düşündüğümüzü yada başkalarının bizim hakkımızda neler düşünüyor olabileceğini.Ve bunların çoğu ne yazık ki hayal gücüdür.Başkalarının sizin hakkında ne düşündüğünü anlayabilme şansınız oldukça sınırlıdır.Onların düşündüğünü düşündüğünüz şeye kendinizi inandırmak yanlış olur.İç sesinizin size güzel cümleler kurmasına izin vermeniz kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır.
  4. Kendi iç eleştirinize dikkat edin; Kendinizi yargılamanız anlamsız, başkalarını da öyle tabi ki. Başarınız ne olursa olsun, daima sizden daha başarılı biri olacaktır.Ne kadar kötü durumda olursanız olun,daima sizden daha kötü bir durumda olan bulunacaktır.Önemli olan sizin kendi iyinizi ve kendi kötünüzü belirlemenizdir,bu ikisinin arasında düşünceleriniz doğrulayabilmenizdir.
  5. Kendinizi suçlu hissetmeyi bırakın; Suçlu hissetmek hiçbir şeyi değiştirmez. Belki yaptığınız şeyden sorumluluk hissettiğinizi bilemenizi sağlar ama hayatınıza yeni bir şey katmaz, sizi rahatlatmaz. Eğer suçluluk duyduğunuz bir şey yaptıysanız ve onu düzeltme şansınız varsa bunu hemen yapın. Eğer böyle bir şansınız yoksa, kendinizi affedin ve bu hatayı bir daha yapmamaya özen gösterin.Eğer bir başkasının yaptığı bir şeyden suçluluk duyuyorsanız hemen bir psikiyatriste gidin.
  6. Dünyanın geri kalan kısmının sizin hakkınızda ne düşündüğü konusunda endişelenmeyi bırakın; Kötü insanlar sizi deli edemez, iyi insanlarda sizi mutlu edemez.Olaylar ve insanlar basitçe olaylar ve insanlardır,size hiçbir şey yapamazlar.Bunu sizin,kendinize yapmanız gerekir.Ne olursa olsun,dış olayların sonucu olarak ortaya çıkan duygular,siz onları almayı kabul ettiğiniz ve o duygu üzerine karar verdiğiniz için sizi güçsüz bırakır.Ayrıca çoğu insan sizin onlar hakkında ne düşünüyor olabileceğinizle ilgilenmez.
  7. Hayat ve kariyeriniz planladığınız gibi gitmiyorsa endişeye kapılmayın; Herhangi bir plana uzun zaman sadık kalırsanız, yanlış yapıyorsunuz demektir.Dünya devamlı olarak değişiyor.Bir plan yaptığınızda ne kadar dikkatle analiz etmiş olursanız olun,eğer planınız şu anın birkaç zaman öncesinde yapılmışsa,bir şeyler çoktan değişmiştir.Bir ay sonra daha da değişmiş olacaktır,bir yıl sonraysa hiçbir şey başladığınız noktayla aynı kalmayacaktır.Planlama sadece insanları dikkatli düşünmeye zorlamak için bir disiplin olarak yararlıdır.Onların konu hakkında ne bildiklerini,ne bilemediklerini ve ihtiyaç duyduklarını tespit etmeye yarar.Bu nedenle bir kez başlangıç planı yapmak ve gerçeğe gözlerimizi açık tutmak faydalı olacaktır.
  8. Başkalarının kendi kararları nedeniyle ortaya çıkan sorumluluklarında sizi kullanmasına izin vermeyin; Başkalarının başarısı, mutluluğunun gerçekleşmesi için sorumluluk almayın.Bu sizin kendi hedeflerinizin dışına çıkmanıza neden olabilir.Bu onların hayatı ve bunu onlar yapmalılar.Onların işlerini yaparak onları kurtaramazsınız.Bir danışmanın işi yardımcı olup,denetlemektir,o işi yapmak değil.
  9. Kişiliğiniz hakkında endişelenmeyin, gerçekte kişiliğiniz yok; Kişilik, ego zihniniz tarafından icat edilmiş bir kavramdır.O gerçek dünyada yok.Kişilik,senin kelime ve eylemler aracılığıyla verdiğin genel izlenimdir.Bu gün kişiliğinizde hoşunuza gitmeyen bir takım unsurlar varsa,üzülmeyin.Kendinize izin verdiğiniz sürece bunu değiştirebilirsiniz.Kişiler kararlı bir şekilde çabalarsa,sürekli olarak olmak istedikleri gibi davranıp,istediklerini,yapabileceklerine inanarak kendilerine telkin ederlerse bunu değiştirmeyi başarabilirler.Eğer olduğunuz gibi olmaktan hoşnut değilseniz,değişmek sizin elinizde.Kendi tarzınızla ayakta duracak kişi yine kendinizsiniz.

                                                                       Kaynak; www.lifehack.org /articles

                                                                       Çeviri; M.Aydın

Reklamlar