İngiltere’de iki yıl önce tanıştım onunla..Worthing’in ünlü İstanbul Türk restoranında.. Orda uzun zaman geçirmem, nelerin  en favori ve en çok tercih edilen olduğunu gözlemleme şansı verdi bana ve evet,o kesinlikle bayanların en favorisiydi.

İtiraf edelim biz milletçe birkaç yıl öncesine kadar lüks bir restorana gidip, salata yiyen bide üstüne para veren tipler değilizdir.Gittik mi şöyle karnımızda,gözümüzde doymalı.Bu yüzdendir ki onunla karşılaşmam Worthing İstanbul Restoranın değerli ve güzel bayan müşterilerinin seçimleri aracılığıyla olmuştur.Adı;Mozzerellalı avakado salatası.Evet,şaşırdınız…Salatayı görünce bende şaşırdım..ne yani dedim,bildiğimiz salata işte..bilmediğim bir tek üstündeki Avakado..Ne var ki bunda bu kadar talep görecek diye şefin yolunu tuttum.Şefimiz Thomas Avakadonun değerli bir tropikal meyve olduğunda bahsetti ve avakadoyu yalın olarak tatmam için ikramda bulundu..Kaygan,sabun tadında bir lezzet benim ‘ıyyy’ bu ne yaw? deyişlerimle birleşirken..Thomas’ın şaşkın bakışlarını üzerimde hissettim..Daha sonra şefimizin lezzetli tarifiyle bu tada aşina olurken,avakadonun faydalarını daha yakından anlama fırsatım oldu.Doğanın bize sunduğu şifa ve güzellik meyvesi olan avakado  o gün bu gündür benim hayatımda.Aklıma bu mevzunun nerden geldiğini de hiç sormayın..Yada sorun.Zira şu anda bal ve avakadonun karışımıyla ortaya çıkan lezzetin yokluk krizini yaşıyorum..Herşey yokken kıymetli oluyo nedense değilmi?…Bende evde birtanecik avakado kalmamışken,öve öve faydalarından bahsedeyim avakadonun sizlere ne dersiniz..?

 Avokadoda bulunan 14 mineral hücre yenilenmesini sağlamakta. Dolayısıyla yaşlanmaya neden olan zararlı toksinleri vücuttan atarak yaşlanmayı yavaşlatmakta ve cildi yıllara karşı korumaktadır.

* Avokado % 30 oranında barındırdığı doymamış yağ miktarı nedeniyle vücuttaki kolestrolün artmasını önler. Kalp ve damar hastalıklarında doğal bir şifa kaynağıdır. Ülser üzerinde iyileştirici etkiye sahiptir.

* Avokadonun içinde A, B1, B2, B3, B6, C, E, K vitaminleri, fosfor, magnezyum, demir, potasyum, kalsiyum ve çinko gibi mineraller bulunmaktadır.

* Aynı zamanda mutluluk hormonu olan seratoninden ötürü ruh sağlığımıza da en az beden sağlığımıza olduğu kadar faydalıdır. İçerdiği yüksek potasyum dinçlik verir ve insanı depresyona sokan uyuşukluluk ve rehaveti üzerinden atar.

* Bağışıklık sistemimizi güçlendiren, kandaki alkalin dengesini koruyan ve kandaki kırmızı kan hücrelerini yapan avakado aynı zamanda bir demir kaynağıdır.

            Ayrıca şunu da ek not olarak belirtmeliyim ki kemoterapi ve radyoterapi dönemlerinde meydana gelen demir eksikliği,halsizlik ve yorgunluğa karşı haftada üç dört defa avakado yenmesi önerilmektedir.

 Peki bu çok faydalı meyve nasıl tüketilir..? Açıkçası benim favorim ballı,tarçınlı avakado püresi..ancak farklı yöntemlerde yok değil;

 Meyva uzunlamasına ortadan kesilir. Ortadaki iri çekirdek çıkarılır. Meyva ince ince cips gibi doğranır veya ezilir. Tuz, kırmızı veya karabiber ekilir. Limon sıkılır karıştırılır. Arzuya göre biraz taze veya kuru soğan kıyılarak ilave edilir. Maydanoz ve domates ilave edilebilir. Salata gibi yenir, yağ istemez.

2.Soyulmuş ve ezilmiş avakado sarımsaklı yoğurt ile karıştırılır. Limon ilave edilmez, böyle de yenilebilir.

3. Omlet yapılır. Peynir yerine avokado konur.

4. Mantar sote gibi sote yapılabilir.

5. Ezilmiş avokado bal ve ezilmiş cevizle karıştırılır. Bu takdirde tuz, limon, biber ilave edilmez.

          Ve son olarak bu mucize meyvenin yağının faydalarından bahsetmeden geçmenin yakışık kalmayacağını düşünerek notlarıma bunu da eklemek istiyorum izninizle;

 Avakado yağı içeriği ve faydalarını özet geçmek gerekirse ;

 İÇİNDEKİLER: Sabit yağlar ve A-D-E vitaminleri içerir.

FAYDALARI : Cilt bakımında kullanılır. Kas gevşeticidir. Selülitte etkilidir. Böbrek kumunun dökülmesinde ve taşların düşürülmesinde faydalıdır.

KULLANIM ŞEKLİ: Günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 3 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

İÇİNDEKİLER: Sabit yağlar ve A-D-E vitaminleri içerir.

FAYDALARI : Cilt bakımında kullanılır. Kas gevşeticidir. Selülitte etkilidir. Böbrek kumunun dökülmesinde ve taşların düşürülmesinde faydalıdır.

KULLANIM ŞEKLİ: Günde 2 defa bir çay bardağı suya veya şekere 3 damla damlatılarak alınır. Haricen cilde masaj yapılarak uygulanır.

İşte Avakado’nun mucize profili..Eminim sizlerde artık menünüze avakadolu birşeyler ekleyeceksinizdir bu yazıdan sonra …Şimdiden ‘Yarasın’ diyorum,sağlıkla kalın.

Reklamlar