Jerry, çevresindekilerin çok sevdiği insanlardan biriydi.Keyfi her zaman yerindeydi.Her zaman söylenecek olumlu bir şey bulurdu.Hatta bazen etrafındakileri çıldırtırdı bile, ‘Bu adam bu halde bile nasıl iyimser olabiliyor?’ diye.Birisi nasıl olduğunu sorsa ‘Bomba gibiyim’ diye yanıt verirdi hep. ‘ Bomba gibiyim…’

Jerry doğal bir motivasyoncuydu.Yanındaki insanlardan biri o gün,kötü bir gündeyse,Jerry yanına koşar,duruma nasıl bakılacağını anlatırdı.Bu tarzı fena halde düşündürüyordu beni.Bir gün jerry’e gittim. ‘Anlayamıyorum.’dedim. ‘ Nasıl oluyor da her zaman,her koşulda bu kadar olumlu bir insan olabiliyorsun? Nasıl başarıyorsun bunu?’

Her sabah kalktığımda kendi kendime Jerry bu gün iki seçimin var. Havan ya iyi olacak yada kötü derim.Her zaman havamın iyi olmasını seçerim.Kötü bir şey olduğunda yine iki seçimim var.Kurban olmak yada ders almak.Ben başıma gelen kötü şeylerden ders almayı seçerim.

‘yok yahu’ diye dalga geçtim.

‘Bu kadar kolay yani’

‘Evet…Kolay…’dedi Jerry.

‘ Hayat seçimlerden ibarettir. Her durumda bir seçim vardır.Sen her durumda nasıl davranacağını seçersin.’

– Sen insanların senin tavrından nasıl etkileneceklerini seçersin. Sen havanın,tavrının iyi yada kötü olmasını seçersin.Yani sen hayatını nasıl yaşayacağını seçersin.

Jerry’nin sözleri beni oldukça etkiledi.Onu uzun yıllar görmedim.Ama hayatımdaki talihsiz olaylara dövünmek yerine olumlu seçimler yaptığımda hep onu hatırladım.Yıllar sonra Jerry’nin başına talihsiz bir olay geldi.Soygun için gelen hırsızlar Jerry’i delik deşik etmişler.Ameliyatı 18 saat sürmüş,haftalarca yoğun bakımda kalmış.Taburcu edildiğinde kurşunların bazıları hala vücudundaymış.

Ben onu olaydan altı ay sonra gördüm. ‘Nasılsın?’ diye sorduğumda ‘Bomba gibi’ dedi. ‘Bomba gibi’

‘Olay sırasında neler hissettin Jerry?’ Dedim.

 ‘Yerde yatarken iki seçimim var diye düşündüm. Ya yaşamayı seçecektim ya ölümü.Ben yaşamayı seçtim.’

‘Korkmadın mı? Şuurunu kaybetmedin mi?’

‘Ambulansla gelen sağlık görevlileri harika insanlardı. Bana hep ‘iyileşeceksin merak etme’ dediler.Ama acil servisin koridorlarında sedyemi hızla sürerken doktorların ve hemşirelerin yüzündeki ifadeyi görünce ilk defa korktum.Bu gözler bana ‘ Bu adam ölmüş’ diyordu.

‘Bir şeyler yapmazsam biraz sonra ölü bir adam olacaktım.’

 ‘Ne yaptın?’ diye merakla sordum.

‘Kocaman bir hemşire yanıma yaklaştı ve bağırarak herhangi bir şeye ihtiyacım olup olmadığını sordu.’

‘Evet diye yanıt verdim. ‘Var’ Doktorlar ve hemşireler merakla sustular.Derin bir nefes alarak kendimi topladım ve bağırdım; ‘Benim kurşunlara alerjim varrrr…’ 

Doktor ve hemşireler gülmeye başladılar.Tekrar bağırdım;

‘Ben yaşamayı seçtim.Beni bir canlı gibi ameliyat edin.Otopsi yapar gibi değil.’ Jerry ,sadece doktorların büyük ustalıkları sayesinde değil,kendi olumlu tavrının da büyük katkısı ile yaşadı.Yaşaması bana yeni bir ders oldu.Her gün hayatı dolu dolu yaşamayı seçme şansımız ve hakkımız olduğunu ondan öğrendim ve her şeyin kendi seçimlerimize bağlı olduğunu.

Bu yazıyı okudunuz. Şimdi iki seçiminiz var;

1.Unutup gitmek

2.Yazıyı dikkate alıp, arkadaşlarınıza göndermek.Francie Baltazar Schartz’ın yazısını okuduktan sonra düşündüm,

İki seçimim vardı;

1.Çöpe atmak

2.Birileriyle paylaşmak. Ben seçimimi yaptım.

Ya siz?…

Kaynak;Başarılı doğulmaz olunur!/Atilla Filiz

                                          

Reklamlar