Bazı küstah ve değersiz kişiler yaratıcı ve rızk verici yüce Allah’a sövdüler ve kendinden başka ilah olmayan O bir ve tek Rabbimiz hakkında çirkin sözler söylediler. Senin benim gibi hata edebilen insanlar neyi bekliyoruz ki. Sen hayatında hep iyilik yapmana, yapıcı ve fedakar olmana, ve parlak bir kişilik sergilemene rağmen korkunç, acımasız ve yıkıcı bir tenkit bombardımanı, planlı ve maksatlı bir yıpratma ve kasıtlı bir hareketle karşı karşıya kalabilirsin. Onlar sana karşı hiç susmayabilirler. Hatta yerin altına tünel kazarak veya göğe merdiven dayayarak onlardan kaçmak isteyebilirsin. Ama ne var ki sen onlar arasında yaşamak mecburiyetindesin. O halde onlardan seni üzecek ve ağlatacak, gözlerini kan çanağına çevirecek ve uykularını kaçıracak her şeyi bekle.

Yerde oturan düşmez ve kimse ölmüş köpeği tekmelemez. Fakat onların sana kızmalarının sebebi, dindarlık, ilim, ahlak ve servet yönünden onlardan üstün olmandır. Sahip olduğun bütün yetenekleri ve Allah’ın sana verdiği nimetleri terk etmedikçe, övgüye değer bütün vasıfları kaybetmedikçe, seni şerefli kılan bütün meziyetlerden sıyrılmadıkça, ahmak, budala, her şeyi kaybetmiş, parçalanmış ve bitkin bir hale gelmedikçe sen onların nazarında iflah olmaz bir günahkârsın. Onların istedikleri şey tamamen budur. O halde onların sözlerine, tenkitlerine, küfür ve hareketlerine karşı diren. Varlığını ve ayakta kalma gücünü ispat edercesine üzerinde dolu tanelerinin paramparça olduğu sessiz ve heybetli bir kaya gibi ol. Sen onların sözlerine kulak verirsen ve bundan etkilenirsen onların hayatınızı zehir etmeye ve ömrünüzü bulandırmaya yönelik pahalı emellerini gerçekleştirmiş olursun. O halde iyisi mi sen onları görmezlikten gel, onlardan yüz çevir ve onları kurdukları tuzaklardan dolayı canını sıkma. Onların bayağı ve seviyesiz tenkitleri senin saygın birisi olduğun anlamına gelir. Senin değerin arttıkça onların da temelsiz ve yıkıcı tenkitleri artacaktır.

Sen bu adamların ağızlarını kapatamaz, dillerini bağlayamazsın. Fakat onları görmezden gelerek, kendi halleriyle baş başa bırakarak ve sözlerini bir kenara atarak onların tenkitlerini ve suçlamalarını toprağa gömebilirsiniz.

                                                                                                  Dr.Aiz B. Abdillah El-Karni

Reklamlar