Bakmak değil görmek lazım derler ya…bazen uğraşsak ta göremediklerimizin etkisi altında kalıyoruz… ‘Ben istemezsem bana hiç kimse,hiçbir şey yaptıramaz’ diyenlerdenseniz bir kere daha düşünün derim ben.Bazılarımız bilir Subliminal mesajı az çok uzaktan veya yakınen…O sizi film izlerken bir göz açıp kapama süresi kadar yayınlanan ama sizin görmediğiniz ‘Kola iç’mesajını alınca,sizi koltuğunuzdan kaldırıp canınız istemediği halde kola içiren bir tehlike.
Bilinçaltı dediğimiz şey bilincin binde 999’unu oluşturuyor.Yani siz şu anda bu yazıyı binde bir  seviyesinde görüyorsunuz.Özet geçmek gerekirse; Subliminal mesaj,başka bir objenin içine gömülü olan bir işaret ya da mesajdır ve normal insan algısı limitlerinin altında kalmak, o anda farkedilmemek üzere tasarlanmıştır. Subliminal mesajlar insanın bilinçli dikkati tarafından farkedilemezler ancak bu mesajların insan bilinçaltını etkiledikleri ileri sürülmektedir. Subliminal teknikler reklamcılık ve propaganda alanlarında sıklıkla kullanılmaktadır. Bilinçaltının tüm görüntü, ses, resimleri kaydetme özelliği 1900’lardan beri insanları yönlendirmek için kullanılıyor. Bu mesajlar ikiye ayrılıyor; görsel subliminal ve işitsel subliminal. Bilinçaltı mesajlarından etkilenme oranı kişinin karakter yapısına ve çevre şartlarına göre değişiyor. İçe dönük ve antisosyal kişilerde ağır depresyon ve intihara neden olabiliyor. Subliminal mesaj yasal değildir ama maalesef bunu kontrol altında tutucak bir merci olmadığı içinde bazı durumlarda savunmasız kalabiliyoruz.Aslında çok fazla detaya inmek istemiyorum ama bazı yaşanmış örnekleride inceleyecek olursak bu durumun öyle göz ardı edilemiyeceğinin de farkına varıcaksınızdır.Filmlerde,afişlerde,dinlediğimiz müzikte…bizi etki altına aldığının bile farkına varmadığımız durumlar yaşayabiliriz.İnsanlığa bir tehdit oluşturduğu kadar aynı zamanda bu tekniğin faydalarıda kullanılmakta günümüzde…Uzmanlar Subliminal telkin sisitemini kullanarak bir çok psikolojik sorunun çözümüne katkıda bulunmaya çalışıyor..Örneğin Müziklerin ardına gizlenmiş subminal telkinleri dinleyerek özgüven,bağımlılık gibi olaylarla baş edebilmenizin keyifli bir yolu, sizin sorununuza dair özel hazırlanan mp 3 lerle. Anlayacağınız bu subliminal mesaj ve teknikleri iki ucu keskin bıçak…Bir yanda tehdit bir yanda derman.Öyle kullanım kılavuzu da yok…Farkında olmaya çalışmaktan başka.Aşağıdaki videoyu izlediğinizde  bilinçaltının bize nasıl oyunlar oynadığını açıkca görüceksiniz. Bir reklam ajansında çalışan iki kurban ve kendilerinden habersiz yapılan bir deney.Videouyu sonuna kadar izlerseniz en sonda alıcağınız cevap onlar kadar sizi de şok edicektir.

Olay şu; Gözün fovea hareketleri sizin şu anda görmediğiniz şeyleri de görüyor. Göz devamlı bir tarama içinde. Tarıyor ve aldığı bilgileri bilinçaltına atıyor. Biz, normal şartlarda gözümüzün fovea hareketleriyle beynimizde depolanan şeylerin çok azını hatırlıyoruz. Ama deneklerde de olduğu gibi aslında sistem bizden habersiz işliyor ve gördüğümüzün yada duyduğumuzun farkında olmadığımız şeylerin bilinç yüzeyine çıkması sonucu etki altında kalmış davranışlarımız,seçimlerimiz,düşüncelerimiz ve eylemlerimiz gerçekleşiyor.Ne diyeblirim ki…Hayalet mesajlara dikkat uyarısından başka seçeneğim olmadığı için bu konuya dikkatinizi çekmek istedim…Aslında her ne kadar birkaç küçük önlem olsa da(Tv ve reklamlardan uzak olmak gibi mesela) sanırım bu durumun geniş boyutunu düşündükçe oldukça savunmasızız.

SUBLİMİNAL MESAJLARA BİRKAÇ ÖRNEK GÖRSEL;

 

Reklamlar