Dr. Roland Ney, gençleşmek için en iyi egzersizin seks olduğunu söylüyor. Her yaşta seks hayatınızı sürdürmek; hem psikolojik motivasyonu, hem de vücut direncinizi artırır. İsviçre’deki ünlü Clinique La Praire’nindanışmanı olan Dr. Roland Ney, yenilenme formüllerini anlattı:

liveingoodhelath.info

Günümüz insanının yoğun çalışma temposu, yaşlanmayı hızlandırıyor mu?

Yoğun çalışmak ve yorgunluk insanı yaşlandırmaz. Önemli olan çalıştıktan sonra ne kadar yorgun olduğunuz değil; ne kadar mutlu olup olmadığınızdır. Mutsuzsanız çabuk yaşlanırsınız. Eğer mutluysanız, yorgunluğun hiçbir önemi yoktur. Mutlu olunduğunda salgılanan ‘endorfin’ hormonu, insanı gençleştirir ve güzelleştirir. Mutlu olduğunuz bir akşamın sabahında aynaya baktığınızda ne kadar yorgun olursanız olun; her zamankinden daha dinç ve güzel bir yüzünüz olduğunu görürsünüz.

Egzersiz gerçekten yaşlanmayı durduran formüllerden biri mi yoksa abartılıyor mu?

Egzersiz, anti aging’in ilk maddelerinden biridir. Yaşlanmayı durdurmak için; her gün küçük egzersizler yapmayı alışkanlıklarınız arasına sokun. Haftada iki defa uzun egzersize alışın. Nefes açma egzersizlerini öğrenin ve bunun yanında bir profesyonelle birlikte egzersiz yapmaya çalışın. Ama en önemlisi seksin çok iyi egzersiz olduğunu unutmayın.

Seks yapmak sizce bir egzersiz mi?

Evet, seks çok da iyi bir egzersizdir. Fiziksel olarak uygunsanız; her yaşta seks hayatınızı sürdürmekle vücut direncinizi artırabilirsiniz. Yaşla birlikte fiziksel kapasiteniz yavaşlasa bile, belirli oranda ve kontrollü olarak seks hayatınızı sürdürülebilirsiniz. Seks yapmak; hem psikolojik motivasyonu hem de fiziksel olarak yaşam aktivitesinin artmasını sağlar.

Günlük hayatımızda uygulayabileceğimiz küçük egzersizler nelerdir?

Spor dendiği zaman insanların aklına bir sürü para verip, bir spor salonuna yazılmak ve orada spor yapmak geliyor. Buna karşılık 100 metre ilerideki bir mağazaya arabayla gidilip, bir kat için asansöre biniliyor. İşte bu durum, günümüz insanının en büyük açmazı… Aslında egzersize buradan başlamak gerekiyor. Yani asansöre binmeyip, merdiveni kullanmayı alışkanlık haline getirmeli. Evinizin biraz ilerisindeki markete araba ile değil yürüyerek gitmek, metroda yürüyen merdivenleri kullanmayıp basamakları çıkmak yapılabilecek en iyi küçük egzersizlerdir. Bu küçük adımlar, vücudunuzda büyük değişiklikler yapar. Üstelik bu egzersizler, bütçenize de ek bir maliyet getirmez. Küçük egzersizlerde temel düşünce; ‘vücudu işler halde tutmak’tır. Günlük yaşamınızı bedeninizi kullanarak sürdürmek ve elden geldiğince teknolojiden uzak durarak, beden hareketliliğini sağlamak gerekir.

Yürümek ve benzeri küçük egzersizler, vücudumuzdaki hangi sisteme iyi geliyor?

Yürümek; kalp-damar sisteminin sağlığını korumak için önerilen egzersizdir. Bu egzersizin düzeyi ise; en az haftanın dört günü, en az yarım saat ve en az 6 kilometre/saat hızla yapılan yürüyüşler olarak düşünülebilir.

topnews.in

Uzun egzersiz demekle neyi kastediyorsunuz?

Haftada iki kez yapılacak uzun egzersiz; her biri bir ile bir buçuk saatten yapılacak egzersizler anlamına gelir. Uzun egzersizleri, iki şekilde düşünmek gerekiyor. Birincisi kasların gücünü ve hacmini artırmaya yönelik egzersizler. İkincisi de kasların direncini ve kalp-damar sistemimizin dayanıklılığını artırmaya yönelik egzersizlerdir.

Uzun egzersizleri kendi başımıza yapabilir miyiz?

Böyle bir egzersizi yaparken, yanınızda iyi bir eğiticiniz olmalı. Kendi başınıza egzersiz yaparsanız; saatlerinizi harcayıp yorulursunuz ama bir işe yaramayabilir. Bir profesyonelin size yardım etmesi; egzersizleri boşu boşuna yapmamanızı sağlayacaktır. Kas gücünü ve kalp-damar sisteminin dayanıklılığını artırmaya yönelik egzersizin birbiriyle olan oranını iyi ayarlamak lazım.

İdeal egzersizin süresi ne kadardır?

Yapılan egzersizlerin etkili olması için; direnci ve dayanıklılığı artırmaya yönelik egzersizin en az 30 dakika sürmesi gerekir. Kilo kaybı da bu direnci artırmaya yönelik egzersizlerin bir parçasıdır. Kalori yakışını çoğaltmak için direnci artırmaya yönelik egzersizleri biraz üst sınırlarda yapmak uygundur. Direnci artırmaya yönelik egzersizler, belirli bir zaman diliminde kalp hızı kontrol edilerek yapılmalıdır. Bu yapılırken yaşa göre bir sınır içinde kalınmalıdır. Dirence yönelik egzersiz ile kuvvete yönelik egzersizi dönüşümlü olarak yapmak mümkündür.

Yoğun çalışma temposu yüzünden uzun egzersiz yapmaya olanak bulamayanlara ne önerirsiniz?

Örneğin ben; günlük yaşamımda uzun çalışma saatleri nedeniyle salona gitmeye vakit bulamıyorum. Bu nedenle gün ortasında bir balon, bir çift bumble ve bir yer minderi eşliğinde spor hocasıyla ofisimde çalışıyorum. Bir saat boyunca kardiyovasküler kas egzersizi yapmaya özen gösteriyorum. Bu benim kendime verdiğim en büyük hediyelerden biri. İdeal olanın bu olduğunu söylemiyorum ama sporu yaşamıma başka türlü sokmam mümkün değil. Asıl önemli olan kalp hızımın, o bir saat içinde istediğim kadar yüksek ve belirli limitler içinde kalmasıdır.

Spor yapmanın; vücudu fit hale getirmek dışında yararları var mı?

Uzun egzersizin amaçlarından biri yağ ile kas arasındaki oranı kas lehine artırmaktır. Bu durum, vücudu fit hale getirmenin yanı sıra pek çok pozitif etki sağlar. Örneğin spor yapmak; karbonhidrat metabolizmasını çalıştırarak, insülin direncini azaltır. Bu durumda şeker yakılır ve vücutta çok iyi enerji depolanır. Vücudunuz endorfin salgılamaya başlar. Endorfin insanoğlunun içsel morfinidir, ağrılarımızı azaltırken mutluluk hissini artırır.

Yaşlanmanın hormonlarla ilgisi var mı?

Yaşlanmanın büyüme hormonuyla bağlantısı var. Hormon, insanlarda 20 yaş civarında maksimuma çıkar. Kadında 20 yaşında en üst düzeyine çıktığından hep belli bir düzeyde kalır ve 40’ından sonra aşağıya iner. Erkekler için de büyüme hormonları 40’tan sonra inmeye başlar. Ama erkekteki düşüş kadına göre daha yavaş olur. Yani erkekler; kadından sonra yaşlanır.

Bu hormonların azalması ne gibi fiziksel değişimlere yol açar?

Hormonlardaki bu değişimler sonucu; 40 yaş civarında cilt yapısında değişiklikler ve kas gücünüzde azalma hissedilir. Tabi bu durum hormonların düşüşünün kesilmesinin yanı sıra geçmiş 20 yıl boyunca nasıl yaşanıldığıyla da ilgilidir. Örneğin 20 yaşından itibaren günde bir-iki paket sigara içer, hiç egzersiz yapmaz ve kötü beslenirseniz herkesten çabuk yaşlanırsınız.

Egzersiz yapmak için en ideal zaman nedir?

İnsanın aklına egzersiz yapmak fikri geldiği an; başlamak için en iyi zaman olacaktır.

Uzun saatler harcamadan vücudumuzun kaslarını geliştirmek mümkün müdür?

Normal egzersizler ile belirli kas hacmine ve gücüne ulaşmak belirli bir zaman alır. Ama ne yazık ki günümüzün zaman bulamayan, yoğun ve meşgul insanı; bu fırsatı genellikle yakalayamıyor. Günümüz modern teknolojisi, bu kısıtlamaya da çare olabilecek yeni yollar geliştirdi. NASA tarafından uzaya giden astronotların kas güçlerini korumak ve egzersiz ihtiyaçlarını gidermek üzere geliştirilen ‘powerplate’; bunun için en iyi araçlardan biridir. Bu iş için özel dizayn edilmiş bir araç olan powerplate ile, 10 dakika içinde normal egzersizle; bir saatte oluşacak en iyi etki elde edilir. Bu alet; zamanı olmayan günümüz insanına kaslarını ve bedenini formda tutmak için bir şans tanıyor.

Yaşam stili yaşlanmayı nasıl etkiler?

Yaşam stilimizden kaynaklanan yaşlanma, aslında her aşamada kontrol edebileceğimiz bir durum. İyi bir yaşam stiline yönelmek için 40 yaşını beklemek gerekmiyor. 20 yaşından itibaren iyi bir yaşam tarzı benimsersek, yaşlanma konusunda çok daha avantajlı oluruz. Yaşlanmayı kontrol eden faktörlerden biri de genetik ve biz şu anda genetik yapıyı hiçbir şekilde değiştiremiyoruz.

Nefesinizi kontrol edin

Nefes alma egzersizleri, unuttuğumuz bir yöntemdir. Nefes almak; hayatın kaynağı olmasına rağmen nefes alma yöntemlerini hep ihmal etmişizdir. Tüm doğu geleneklerinde nefes alma egzersizleri vardır. Her sabah kalkınca pencereyi açın, önüne geçin. Sıkıca giyinin ve yavaşça burnunuzdan derin derin nefes alın. Nefes alma süresini içinizden 6’ya kadar sayarak uzatın. Kendinizi yormayın, biraz nefesinizi içinizde tuttuktan sonra, 4’e kadar sayarak nefesi ağzınızdan verin. Bu egzersizi 5 defa yapın bir ara verin, 5 defa yapıp yine bir ara verin ve bu egzersizi 15 kere tekrar edip, bitirin.

Reklamlar