Pozitif olmak her an yaşadığımızı bir duygu değil biliyorum.Hatta günümüz koşulları bu duyguyla aramızı epey bir açmakta.pozitif olmadığımız anları da yok sayamayız elbet…Acı,kızgınlık,öfke,hissizlik vs…Bunların hepsini nedense çirkin ördek yavruları gibi görürüz,hepsi yaşamın en arkasında,bizim görmediğimiz,hissetmediğimiz bir yerde kalsın isteriz…Oysa tüm olumsuzlukların farkına varır,onları olduğu gibi kabullenir,gerektiği dengede o duyguyu yaşarsak bence o çirkin ördek yavruları kuğuya dönüşecektir. Sonuçta hiçbir şey olduğu gibi kalmaz…İyi olsa da,kötü olsa da…Her şey değişir,dönüşür…Bu dönüşümleri yaşarken farkında olmadığımız unsurlar bize yolculuğumuzda destek olur..Bazen bir dost sevgisi,bazen bir renk,bazen bir davranış…hatta bazen bir tat…Bu kaynakların bizlere verdiği pozitif desteğin farkına vararak,etrafımızı zor zamanlarda bu olumlu akışla kuşatmanız negatif duyguları daha kolay yenmemizde yardımcı olacaktır.İşte bunlara birkaç örnek;

 

Pozitif taşlar;

Akik: Bedensel ve zihinsel kuvvetlendirici bir taş olan Akik taşıyanı tehlikeden korur, uyumsuzluklarına son verir. Akik taşının bunların yanı sıra uykusuzluğa, korkaklığa, karabasana, nazara ve hatta metabolizmanın düzgün çalışmasına faydası olduğu da bilinyor.

Amazonitise: Beden ve ruh dünyaları arasında sürekliliği ve anlayışı sağlar.

Ametist: Bulunduğu çevredeki olumsuz enerjileri olumlu enerjiye dönüştürür. Sadece odanın herhangi bir yerinde durması bile olumsuz enerjileri toplayıp pozitif enerjiye dönüştürmesi için yeterlidir. Kişiyi rahatsız eden takınaklı düşünceleri uzaklaştırıcı ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir.

Aytaşı: Duygusal dengeleyici vasıflara sahip oldugu bilinir. Aytaşı, kişinin duygusal gerilimden kurtulmasına ve duygularini kabullenmesine yardımcı olmaktadır. Aşırı tepki verdiginiz ve endişeli oldugunuz durumlarda aytaşı sizi dengeler ve diger insanların hislerine karşı duyarlı olmanızı yardımcı olur. Diğer insanlarla aranızdaki şefkat ve sempati duygularını karşılıklı olarak artırır ve taşı tasıyan kişiye sempati kazandirir. Duygusal dengeyi saglar ve egoya karşı iyi geldiği bilinir. Yıldızı düşük olanların taşıdır. Nazara karşı etkili oldugu bılınmektedır.

Kuvars: Tedavi edici nitelikleri en yogun taşlardan olan kuvarslar; beyin fonksiyonlarını uyarır. Kişsinin çevresinde oluşan negatif enerjiyi yokeder ve pozitif enerjiyi toplar. Tene temas ettirilerek kıyafet altında taşındığı takdirde, kişiyi diğer insanların negatif enerjilerinden korur.

 

Evde pozitif enerji ;Feng Shui;

Çalışma Odası

Rahatlıkla çalışmak ve işlerinizden verimli sonuçlar almak istiyorsanız, Feng Shui’yi dikkate alın…

Çiçekleri odanızın güneydoğu tarafına yerleştirin. Yapma çiçek kullanabilirsiniz; ama kurutulmuş çiçek kullanmaktan kaçının. Bilgisayarınızı, telefonunuzu ve hesap makinenizi batı ya da kuzeybatı yönüne yerleştirin. Çalışma yerleriniz bol ışıklı olmalı. Hafif sesli bir müzikle çalışın. Müzik enerji demektir. Odanızda kırmızı renkli bir eşya bulunsun. Kırmızının yoğun kullanıldığı bir resim de olabilir.

Yemek Odası

Akşam yemeklerini büyük bir zevke dönüştürebileceğiniz, şık bir sofranın eşsiz kıldığı yemek odaları…

Sandalye sayısı 6, 8 veya 12 adet olmalıdır. Yemek masasının bulunduğu duvara asılan ayna bereketinizi arttıracaktır. Dar bir köşede yerleştirilmiş yemek masası Feng Shui bakımından olumlu değildir.

Oturma Odası

Misafirlerinizi karşılayacağınız, televizyon karşısında keyif yapacağınız, aileniz ile en çok zaman geçirdiğiniz yerlerden biri olan oturma odaları daha özenle dekore edilmelidir…Büyük dolaplar kapaklı olmalı,açık raflar tercih edilmemelidir.Yüksek dolaplar duvara dayalı pozisyonda yerleştirilmelidir.Diğer odalardada olduğu gibi oturma odanızdada kırmız renkli bir eşya bulunsun.Cam kenarlarında olsa bile kaktüs bulundurmayın.Çiçekleri odanızın güneydoğu tarafına yerleştirin.Yapma çiçek kullanabilirsiniz,ama kurutulmuş çiçek kullanmaktan kaçının.Ortamınızı renkli resimler,bitkiler ve parlak ışıklarla süsleyin.İçinde su bulunan araç gereçleri veya resimleri arkanıza almayın.Yüzünüz hep onlara bakmalı.

Yatak Odası

Eşinizle gecelerinizi geçirdiğiniz, sabah uyandığınız yer yatak odanız… Evin en önemli alanlarından biri…

Yatak odanızın duvarlarını sıcak ve sakin bir renge boyayın. Hafif ışıklandırma kullanın ve ağır sanat eserlerinden kaçının. Evli çiftlerde tek kişilik iki ayrı yatağı yan yana koyup çift kişilik yatak olarak kullanmayın. Bu tip yerleştirme çiftlerde ayrılığı sembolize eder. Yatak odanıza ayna asmayın. İçeri giren enerjiyi sürekli devam ettirirler

Pozitif enerji veren renkler;

Kırmızı
Kök chakranın rengidir.  Kan ve kalple bağlantılıdır. İyi bir sirkülasyon sağlarken, sinir sistemini ve kemik iliklerini de güçlendirir. Ateşin ana renklerinden biri olan kırmızı duyguları harekete geçirir , güç, enerji, coşku ve canlılık verir. İlişkilerde yakınlığı ve şehveti arttırır. Kırmızının pozitif etkileri; neşe, mutluluk, sevgi gibi duyguları harekete geçirmesi, negatif etkileri ise aşırı öfke, kontrolsüz tutku ve korkudur. Koyu kırmızı; insanın hayvansal içgüdülerini uyarır.Kan kırmızısı; acıyı temsil eder.Pembe ise anne sevgisi uyandırır. Kırmızı renk iştahı arttırır, Restoranlarda  kırmızı peçete ve dekor kullanılmasının nedeni  de budur. Kilo kontrolü için rejim yapan kişilerin kırmızıdan ve kırmızı yiyeceklerden uzak durması gerekir. Ayrıca  zamanın geçtiğini fark etmememizi sağlayan kırmızı, bar ve kumarhanelerin en çok kullandığı renklerdendir. İlişkilerini ve iletişim güçlerini arttırmak isteyenler kırmızı rengi kullanabilir.

Turuncu
Turuncu, cinsel organlarla bağlantılıdır. Vibrasyonel enerjisi kırmızı gibi, sıcak ve şifalıdır. Sakral chakranın emdiği renk olan turuncu , enerji verir, yaratıcılık ve hırsı harekete geçirir ve koruma hissi verir. Dikkati çeker ve resmiyetten uzak imajı verir. Aynı zamanda  ürün ambalajlarında ve reklamlarda sıkça kullanılan turuncu, satılan ürünün herkese uygun olduğu imajını da verir. Sindirim ve cilt problemlerinin giderilmesine de katkısı olan turuncuyu enerji seviyeniz düşük ve mutsuz olduğunuz zamanlarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kendinize güveninizi geri kazandıracaktır.

Mor
Tepe chakranın rengidir. Pozitif enerjiyi yükseltir, refah ve zenginlikle bağdaşan mor rengi  aynı zamanda bilinç durumunu arttırır ve kendine hakimiyeti sağlar. Karışık mesajlar verir; ihtişamla da ilişkilendirilir, hastalıkla da. Negatif durum ve duygular yaşarken mor rengi tercih etmek gerekir

Pozitif besinler; 

 “İnsanların enerjisiyle besinlerin enerjisini birleştirin” diyen Tijen İnaltong kitabında önemli sırlar veriyor;

*Aşırı tatlı yiyen biri, yediği basit şekerler yüzünden sürekli inişli çıkışlı bir ruh haline sahiptir. Şeker kan şekerini yükseltir. Bir an iyi hissedersiniz kendinizi, sonra hızlı bir tükeniş gelir. Çözüm daha yavaş karbonhidratların tercih edilmesi.

*Çin Tıbbı’na göre kalp, ruhun ve zihnin yöneticisidir. Bu dönemde güçlü bir zihin için limon, pirinç, yulaf, buğday, kalsiyum, magnezyum, silikon içeren besinler yemek gerekiyor.

*Enerjinizi reçel ve tereyağı yerine tam tahıllar ve meyvelerden alın.

*Bağırsakların iyi çalışması ve bakterilerden korunması için yoğurt çok yararlıdır. Çünkü yoğurttaki bakteriler bağırsaklardaki fazla rafine gıda ve aşırı ilaç kullanımından dolayı azalan iyi huylu bakterilerin artmasına neden olur.

 Son olarak pozitif enerji için kısa vadede sonuç alabileceğiniz benim favori tercihlerimden biri olan dondurma (Kelimesi bile beni gülümsetmeye yetiyor);

Aşinasınız biliyorum ama tanıtayım kendisini; Çok yenirse şişmanlatıyor, az yenirse mutluluğa mutluluk katıyor. Dondurma yaşlanmayı önlüyor. 100 gr dondurma ortalama: 135mg kalsiyum 115mg fosfor* 100mg sodyum *160mg potasyum, 25 gr karbonhidrat bulunuyor. Amerika`da kişi başına25 kg, Türkiye`de kişi başına 6 külah tüketiliyor. Sütten daha zengin bir besin maddesidir. A,C,D,E vitamini içerir. Çocukların sağlıklı büyümesi ve kemik erimesi sorunu olan kişiler için büyük önem taşıyor. Beslenme uzmanları dört mevsim tüketilmesini önermektedir. Beslenme uzmanlarına şiddetle katıldığımı saklayamıyacağım açıkçası…

 Pozitif enerji veren düşünceler;

Kardeşim sen düşünceden ibaretsin

Geriye kalan et ve kemiksin

Gül düşünürsün gülüstan olursun

Diken düşünürsün dikenlik olursun…

Mevlana’nın bu dizelerinden sonra düşüncenin,pozitif düşünmenin önemini uzun uzadıya anlatmanın gereği kalıcağını sanmam.Olumlu düşünün,olumlu cümleler kurun,olumlu ilham vericek yazıları okuyarak güne başlayın.

 Pozitif enerji veren aktiviteler;

Egzersiz; Sabahları yaptığınız egzersizler mutluluk verici hormon olarak bilinen endofrin hormonun salgılanmasına yardımcı olarak gününüzün iyi geçmesini sağlar.Pozitif enerjiyle uyanmanızı sağlar,iştahınızı kontrol edersiniz ve daha kontrollü beslenirsiniz.Ayrıca sağlığınız için birşeyler yapmak sizde psikolojik rahatlıkta sağlıyacaktır.

Sosyal hayat; Tabiî ki kastım face’te sanal aktivitelere katılıp,arkadaşlarınızın iletilerine yorum yapmak değil…Arkadaşlarınızı dürtmek yerine onları arayın,bilgisayarlarınızın başından kalkın ve en sevdiklerinizle gerçek bir şeyler yapın…Yoville gibi sanal şehirlerden çıkın,kendi şehrinizin ve içinde olanların farkına varın. Sosyal kelebek olun…Başka görüşler,başka bakışlar,başka tadlar sizi kendinize daha iyi hissettiricektir.

 Aile; kalpte hep,her ne olursa olsun hiçbir fırtınanın ufacık rüzgar estiremediği,yıkıp,dağıtamadığı limandır aile. Onlara zaman ayırın ki kalbiniz o güzel enerjiyi alsın limandan içeri.

Reklamlar