Vücudunuzdaki hastalık belirtilerini hemen fark ediyorsunuz,çözüm için bir şeyler yapıyorsunuz.Peki bütün sırları ve işlevleri tam olarak keşfedilemeyen beynimize ne kadar iyi bakıyoruz.

Araştırmalar her gün uygulayacağımız bu yöntemlerle Alzheimer gibi hafızayla ilgili hastalıkların riskini en aza indirebileceğimizi gösteriyor.

Göbeğinizdeki can simidinden kurtulun;

O aslında can simidiniz değil. Göbeğinizde oluşan simit şeklindeki fazlalıklar sadece vücudunuza değil aynı zamanda beyninize de zarar veriyor.

Yeni bilimsel araştırmalar sağlıklı bir kiloda kalmanın beynimizi bunama ve hafıza bozukluklarından koruduğunu gösteriyor. Kısacası sağlıklı beslenin,göbek çevresinde yağlanmaya izin vermeyin.

Yürüyüşe çıkın;

Oksijenin bütün hücrelerin en temel besin kaynaklarından biri olduğunu düşünürsek,bunun doğruluğuna kanaat getirmiş oluruz.Bilimsel araştırmalar haftada en az 5 gün ve en az yarım saat yürüyüşün günlük zihinsel aktivitelerimizi artırdığını gösteriyor.Sevdiklerinizle beraber yürüyüş yaptığınızda daha iyi vakit geçirerek stresten de arınmış olabilirsiniz.

Okullu olun;

Okula gitmek,ders çalışmak,anlamaya çalışırken kafa yormak,bunama riskini ve hafızayla ilgili türlü hastalıkların riskini yüzde 63 azaltıyor.Okula gitmenin bir diğer faydası ise bunun bize sosyalleşme şansı vermesi.Sosyalleşmekte beyin aktivitelerini canlandıran,olumlu etkileri olan bir eylem.Yeni insanlarla tanışın,değişiklik yapın.

Nasıl hatırlayacağınızı öğrenin;


Hatırlamanız gereken şeyleri hafızanızda tutmaya yardımcı olan stratejiler hafızayı harekete geçiren,tazeleyen egzersizlerdir.Ayrıca yapılacaklar listesini yazdığınız not defterinizi de unutmayın.

Beyninize yol gösterin:Düzenli bir hayat yaşayın;

Ne kadar uyuduğumuz,stresten ne kadar kaçtığımız gibi günlük yaşamsal tercihlerimiz hafızanın performansını da etkiliyor.Hipertansiyon,diyabet gibi kronik hastalıklarla mücadeleniz de hafızayı etkileyen,bunama riskini düşüren bir diğer etmen.

Pac-man Oynayın;

Her geçen gün edindiğimiz yeni bilgiler entelektüel yeteneklerimizi geliştiriyor.Yeni bir isim öğrenmek,hızlıca düşünmek,odaklanarak çalışmak,zihinsel faaliyetleri olumlu yönde etkileyen şeyler.Örneğin zamana karşı yarıştığımız 90’ların en ünlü oyunu Pac-man gibi video oyunları oynayın.

                                                                                                  Kaynak; Hürriyet fotoanaliz

Reklamlar