Etiketler

,

MUTLULUĞUN COĞRAFYASI ( ERIC WEINER)

Washington Post Book World tarafından yılın en iyi kitaplarından biri olarak seçilen ve bir New York Times Bestseller olan bu kitabı elimden bir an bile olsun bırakmak istemedim.Kültürler ve mekanlar arası mutluluk kaşifliği yapan Eric Weiner’ın bu güzel eseri sizlere neşeli bir üslupla bilmediğiniz dünyaların mutluluk sırlarını anlatıp, çok çeşitli kültürler hakkında yorumlarda bulunmaktadır. Kitabı okurken ‘İşte bu!’diye altını çizdiğim birçok cümle oldu ve ben izninizle öneri kapanışımı bu cümlelerden biriyle sonlandırmak isterim ;

‘ ‘ Beklide mutluluk şudur;başka bir yerde olman gerekiyormuş, başka bir işle uğraşman gerekiyormuş ya da başka biri olman gerekiyormuş gibi hissetmemektir…’’

ARKA KAPAK;Birçok yazar mutluluğun tarifini vermeye çalıştı ancak bunların pek azı farklı kültürlerin insanlarından neler öğrenebileceğimizi ve yer değiştirmenin ruh halimizi nasıl etkileyebileceğini bize gösterebildi. Bu aydınlatıcı kitapta kendini sıkılgan olarak tarif eden ve uzun yıllar yurtdışı muhabiri olarak görev yapan Eric Weiner dğnyanın en mutluluk verici olarak tanımlanan bazı mekanlarına seyahat ediyor.İlham verici anılarla dolu bu heyecanlı kitapta nefes kesici bir yolculuğa çıkmaya hazır olun.

  • Hindistanda mutluluk ve sefalet yan yana yaşar.
  • Bhutan’ın Kralı Gayri Safi Mutluluk’u ulusal öncelik olarak tanımlamıştır.
  • İsviçre’de ikamet edenler kıskançlığın mutluluğun en büyük düşmanı olduğuna inanırlar.
  • Her ne kadar soğuk,uzak ve başarısızlıklarla dolu olsada İzlanda yazarın keşfettiği bir neden den dolayı dünyanın en mutluluk verici mekanlarından biridir.

EVRENDEN TORPİLİM VAR! ( Aykut Oğut )

Yakın bir dostun çay saati sohbetlerinde verdiği sıcak ve samimi sohbet tadında olan ve yine bir solukta bitirmek isteyeceğiniz kitaplardan biri daha ‘Evrenden Torpilim Var!’Sayfalarında gezindikçe ‘neden bunu yapıyorum ki sanki ben?’ sorularınıza cevaplar bulurken,doğru bildiğiniz ama yanlış kurduğunuz cümleler de bir,bir açığa çıkıyor…İlk basım tarihi Şubat 2009 olmasına rağmen hala güncelliğini koruyan bu kitabı okumadıysanız okunacaklar listesine hemen eklemenizi tavsiye ederim…

ARKA KAPAK; Siz hiç 150 kilo oldunuz mu? Sizin hiç yabancı bir ülkede bavulunuzu kaybettiğiniz,sabahları mısır gevreğine bir döküp hayatta kalırken günlerce tek kelime bile konuşmadığınız,dayak yedikten sonra girdiğiniz komadan bir gözünüzü kaybetmiş olarak çıkıp tekrar parklara döndüğünüz,annenizi kaybettikten sonra hapiste yatarken babanzı kaybettiğiniz oldu mu?

Benim oldu.

Peki ya sonra o yabancı ülkenin dilinde şakır şakır konuşup hatta seslendirme yönetmenliği bile yaptığınız,o ülkedeki filmlerde başrol oynadığınız,70 kilo verip filinta gibi olduğunuz,yeni ve mutlu bir hayat kurduğunuz,elinizi attığınız her işi altın yumurtlayan tavuğa çevirdiğiniz,her saniyenizi gülümseyerek geçirdiğiniz,hayatta istediğiniz her şeyi elde etmeye başladığınız oldu mu?

Benim oldu.

Nasıl mı?

Gelin anlatayım….

GİZLİ İKNA TAKTİKLERİ ( Kevin Hogan )

Her koşulda ‘hayır’ yanıtını anında ‘evet’e çevirmenin gücü.

Sayfa aralarından ; Bir Üniversite kampüsündeki erkek ve kızlardan çiftler oluşturulup bir araya getirilerek 20 dakika boyunca birbirlerine sadece tek bir şey söylemelerine izin verildiği çok ilginç bir sosyal psikoloji deneyi gerçekleştirilmişti. Bu sözlerin olabildiğince sevgi ve tutkuyla dile getirilmesi gerekiyordu.Neydi bu söz? ; ‘Tuzu uzatır mısın?’Hepsi bu.Garip geliyor,öyle değil mi?Ancak bu sözler ,karşı tarafın gözlerinin içine bakarak,eşinize ‘Seni seviyorum’ dediğiniz andaki tutku ve sevgiyle söylendiğinde ortaya çıkan sonuçlar inanılmazdı.

Katılan 20 çiftin birçoğu ,deneyin hemen ardından çıkmaya başladı.İster inanın,ister inanmayın,bu çiftlerden biri de evlendi!

Neden ? Çünkü hepimiz ‘ne söylediğin değil,nasıl söylediğin önemlidir.’deyişini biliriz.İnsanların konuşma hızı,ses tonu,sesinin yüksekliği çok şey anlatır.Kullanılan sözler verilen mesajın sadece küçük bir bölümünü oluşturur.Sesiniz başlı başına bir güçtür.

İş ve özel hayatınızda ikna teknikleri konusunda oldukça etkili bu rehberi kitaplığınızda bulundurmanızı tavsiye ederim…Yazarın da dediği gibi; ‘Yaşam,iknadan ibarettir!’

Reklamlar