Etiketler

, , ,

‘Hayır!’ Diyebilmek…

Çoğumuzun zorlandığı ve hatta zaman,para ve duygularımızla kendimizi hem de bile,bile bazen kurban ettiğimiz bir zayıflık.Bence bunun iki nedeni var;

-Düşük özgüven.

-Bilinçaltına çöreklenmiş ‘Hayır demek kabalık’ duygusu.

Özgüven çocukluk dönemimde oluşan ancak hayat süresince güçlenen ya da bazen zayıf kalabilen bir faktör.Ancak özgüven ve kendine saygı duygusu gelişmiş kişiler,kendi eylem ve prensiplerinden o kadar eminlerdir ki, ‘Hayır’ derken olumlu yada olumsuz değerlendirilmekten etkilenmezler.Ancak başkalarını kendimizden fazla önemsediğimiz durumlarda ‘Hayır’ kelimesi;onaylanmama,sevilmeme ihtimali ile birlikte,birde ‘Hayır’ demiş olma durumunda karşı taraftan gelecek kızgınlık,öfke,duygu sömürüsü vs. tepkilerle karşılaşarak suçluluk duygusu hissetme ihtimalini de birlikte getirdiği için ve ‘Evet’ tüm bunlardan kaçmanın en kolay yolu iken tabi ki tercihi ‘kurban olmaktan’, ‘Evet’ demekten yana kullanırız.

Çoğumuz ‘Hayır’ derken ahlaken ve görgü kurallarına göre de kabalık ya da çok yanlış bir şey yapmış gibi hissederiz kendimizi. Neden ; toplum baskısı yada aile… Sebep her ne olursa olsun ‘Hayır’ dedikten sonra haklı nedenlerle de olsa vicdanımız birkaç saat kadar kafamızın için de davul çalar ve hatta uykularımız bile kaçar.

Peki ‘Hayır’ demek öğrenilebilir mi? Tabi ki ‘Evet!’ Bu konuda sizlerle birkaç öneri paylaşmak isterim;

 • ‘Hayır’ demeyi öğrenebilmek için öncelikle kişinin kendi hayatındaki öncelik ve beklentilerinin neler olduğunu çok iyi bilmesi gerekli. Aile,iş,arkadaşlar  ve benzeri bir öncelik sıralaması yapmak nelere ‘Hayır’ diyeceğiniz konusunda size yardımcı olacaktır.
 • Size yönlendirilen öneriye ‘Evet’ yada ‘Hayır’ demeden önce biraz zaman isteyin, aceleci davranmayın.
 • Tatlı dil ‘Hayır’ denilen kişiyi bile deliğinden çıkarabilir. Sert ve kati bir ‘Hayır!’ dansa,nedenlerini hoş bir ses tonuyla kibarca anlatılan hayır daha az yıkıcı olacaktır.
 • Biz Türk insanın tuhaf bir alışkanlığı vardır.Yemek yerken,misafirimizi aç olmasa da zorla ‘ye,ye!’ısrarlarıyla tüketir,masaya istemeye,istemeye oturturuz.Bu ısrarcılık alışkanlığı niyeyse ‘Hayır’ cevabını duyunca da tutuyor bazılarını.Böyle durumda geçerli mazeretleriniz anlatmayı bırakıp,daha kararlı cümleler kurmanızın faydası olacaktır.
 • Herhangi bir arkadaşınızdan bir davet aldınız ancak sizin bu akşam için daha başka planlarınız var. Onu atlatmaya çalışmak yerine daha gerçekçi olup o akşam neler yapacağınız açık bir şekilde anlatın.Böylece arkadaşınız sizi yanlış anlamayacak yada kırılmayacaktır.
 • Hayır dememek adına asla ‘Pembe yalanlar’ kullanmayın,yakalanırsınız! Tecrübeyle sabittir…
 • ‘Hayır’ demek hususunda kendinizi yeterli derecede cesaretli görmüyorsanız bebek adımlarıyla başlayın.Öncelikle size bir şey kaybettirmeyecek hususlarda ‘Hayır’ demeye başlarken daha sonra size acı çektireceğini düşündüğünüz pozisyonlarda dahi ‘Hayır’ demeye başlamalısınız.
 • ‘Çok üzgünüm ama…’diye kurulan ‘Hayır’ cümleleri karşınızdaki kişinin size saldırıya geçmesi  için açık bir kapı bırakabilir.
 • Ben ansızın kapıya dayanan arkadaşların ‘Hadi çarşıya,pazara gidelim ?’ muhabbetini pek sevmem,alışveriş için yarım gün vakit harcamak pek işime gelmez. Gitmeyeceksem şayet ‘Hayır’ı kibarca başa koyar fakat öncesi veya sonrası evime kısa sohbetli bir kahve için davette bulunurum.
 • Her zaman ‘Evet’çi olmak size bir çift kanat takmaz emin olun.Hele herkesi memnun edebilme ihtimaliniz hiç yok… Hayır cevabı karşısında yargılanıyorsanız bunu çok umursamayın.

Peki ya ‘Hayır’ demeniz gereken kişi iki minik,sevimli gözlerini size dikmiş küçük bir afacansa ? Konu biraz daha hassas bir hal almakta ama genel öneriler şunlardır;

 • Net ve kararlı olun.
 • Verdiğiniz  karara bağlı kalın.
 • Konuyla ilgili tartışmaya girmeyin.
 • Konuşurken göz temasında bulunun ve onun anlayabileceği,karmaşık olmayan cümleler kurun.
 • Ses tonunuza dikkat! Aşırı kızgın ya da fazlasıyla yumuşak bir ses tonu kullanmayın.
 • Çocuğunuzun olumlu davranış şekli karşısındaki beğeninizi göstermeniz ya da ufak ödüller sunmanız bir dahaki sefere çocuğunuzun daha heyecanla ve şevkle doğru tepkiyi vermesine neden olacaktır.

Gönül ferahlığıyla  yerinde kullandığınız haklı ‘Hayır’larınızın size kazandırdığı zaman,para,huzur ve benzeri duygularınızı hayat kumbaranızda bol,bol biriktirebilmeniz dileğiyle…

Reklamlar