Etiketler

, , , , , , , ,

Yığınla sıralayabileceğim sorunlarım yanında  her zaman koca,koca gülümseyişler atmam bazen arkadaşlarımı çok şaşırtır.Onlardan çok daha az şeylere sahipken,kız arkadaşlarımın; ‘evlenemedim’,’arabam yok’,’param yok’, ‘sevgilim yok’ gibi sızlanmalarını dinlerken biryandan da  keyifle karşılarına geçip seve,seve latte’mi içmem onları çıldırtıyor.Çoğu zaman galesizlikle yada polyanacılıkla suçlanırım…Ama tek yaptığım şey yaşadığım an’ın içinde kendimi sevmek ve kendimle uyum içinde hayat yolculuğuma devam etmek.Başkalarının bana yüklediği beklentilerin,yargıların,hayallerin içinden sıyrılıp ‘kendim olabilmek,kendimi sevebilmek’ benim için bambaşka bir zenginlik. Ve ben sadece kendimi seviyor olmanın varlığı içindeyim.Buna şahit olan dostlarım,çizgi film kahramanları gibi sevimli ve büyük gözlerini şaşkınlık içinde bana yönelterek; ‘Bunu nasıl başarıyorsun?,Kendimi nasıl severim?’ gibi sorular sormaya başlayınca bende sevdiklerim ve sizler için ufak bir liste hazırladım;

  1. Kendinizi ilk sıraya koyun ve öncelikli hedefiniz kendinizi mutlu etmek olsun.
  2. Bütün iyi yönlerinizi bir kağıda yazın ve bunu her sabah kendinize yüksek sesle okuyun.Yeni yönlerinizi keşfedin ve onları onaylayın.
  3. Kendinizi sevmeyi kabul edin,iyi yönleriniz için kendinizi kutlayın.Negatif taraflarınıza yoğunlaşmayın,herkesin olumsuz yönleri vardır.Ancak kötü yönlerinizi de görmemezlikten gelmeyin ve onları düzeltmek için çabalayın.
  4. Kendinize ulaşılabilir küçük hedefler belirleyin . Sahip olduğunuz yetenekleriniz ve başarılarınız konusunda şükredin ve her bir başarınızı kutlayın.Başarıya ulaşıncaya kadar kutlama yapmayı beklemeyin,sizi hedefinize ulaştıracak her basamağa ulaştığınızda kendinizi ödüllendirin.
  5. Kendinize inanın ve kendinizi hedeflediğiniz konularda başarılı olmuş olarak hayal edin.
  6. Kendinize iyi bakın; Sağlıklı beslenin,iyi ve kaliteli uyuyun,spor yapın ve stresli hayat karşısında nasıl rahatlayabileceğinizi öğrenin.
  7. Başkalarına iyi davranın ve başkalarının size kötü davranmasına izin vermeyin.
  8. Eğlenin. Eğlenceli program ve kurslara katılın,etrafınızı neşeli ve hayattan keyif alan insanlarla donatın. Ailenizle kaliteli ve eğlenceli zamanlar geçirin.Ve her zaman olduğunuz kişi olduğunuz için şükredin.
  9. Kendinizi başkalarıyla karşılaştırmayın, kaybedersiniz. ‘Komşunun tavuğu komşuya kaz görünürmüş.’ sözü bu durumu yeterince açıklamakta sanırım.
  10. Kendinizi olduğunuz gibi kabul edin.Çocukluğunuzdaki gibi,üstüm kirmiş,burnum büyükmüş,saçlarım dağınıkmış…gibi kaygılar olmadan dalın ortasına hayat oyunun,sadece siz!Bakın nasıl eğleneceksiniz.

Aslında liste uzarda uzar… başkalarını bu kadar kolayca sever ve kabullenirken,kendimize bu iyiliği yapmakta niye bu kadar zorlanırız hala çözebilmiş değilim.Ancak şunu rahatlıkla önerebilirim; Kendi varlığınızın annesi olun! Ne olursa olsun,hata yapsa da,başarısız olsa da,güzel güzel koşup oynarken düşüp kolunu bacağını kırsa da yada tam tersi birkaç aferin alsa da hayattan,onu koşulsuz sevin …Çünkü o;‘sizsiniz!’

Reklamlar