Etiketler

Sıra Dışı Yaşam Becerileri’nin İlk 4 İlkesi

Bu hafta sizinle sıra dışı yaşam becerilerinin 7 temel ilkesinden ilk dördünü anlatan küçük öyküler paylaşacağım.

1. Denemediğini Dene!
Ahmet, Salı günü okuldan çıkarken arkadaşı Osman onu bilardo oynamaya çağırdı. Aynı bölümde okuduğu ikiz kardeşi ise eve gidip bir sonraki haftaki sınava hazırlanmayı teklif etti. Sınıftan birkaç kız sinemaya gideceklerdi. Ahmet’i de çağırdılar. Orhan isimli başka bir arkadaşı da onu İtalyan Kültür’deki bir konuşmaya çağırdı. Ahmet farklı bir şey olduğu için İtalyan Kültür’e gitmeye karar verdi. İtalyan Kültür’deki toplantıda kokteyl sırasında bir iş adamıyla tanıştılar. İş adamı, Ahmet’in okuduğu bölümü öğrenince bizim senin gibi bir asistana ihtiyacımız var; gel bir görüşelim dedi. Ahmet bir hafta sonra o şirkette yarı zamanlı çalışmaya başladı.

2. Geri Dönüşü Olmayanı Deneme!

Piraye, televizyondan Bungee Jumping yapanları izleyip kendisi de bu heyecanı yaşamak istiyordu. Ailesiyle yaptığı bir gezi sırasında Bungee Jumping yaptıran bir acentaya rastladı. Ertesi sabah Bungee Jumping atlayışları bir köprüden yapılacaktı. Piraye ailesine haber vermeden Bungee Jumping atlayışını satın aldı. Sabah erken saatte bir minibüs Piraye’yi ve diğer atlayacakları köprüye götürdü. Birer birer atlayışları yaptılar. Çığlıklar, adrenalin hepsi bir aradaydı. Derken sıra Piraye’ye geldi. Atlama giysilerini Piraye’ye giydirdiler. Piraye’nin kalbi küt küt atıyordu. Köprüden aşağıya bakınca korkusu iyice arttı. Kalbi artık patlayacak gibi atıyordu. Piraye sonunda vazgeçti. Görevliler, üstündeki ipleri çıkardılar. Piraye’den bir sonraki kişi elbiseyi giydi ve atladı. Tüm güvenlik önlemlerine karşın ip koptu ve atlayan kişi nehre düştü. Ne yazık ki, düşen genç yaşamını kaybetmişti.

3. Bağla!
Ali İstanbul’da yeni bir eve taşınmıştı. Tek başına geniş bir ev tutmak istemediği için tek göz (stüdyo) bir ev tutmuştu. Yattığı yer, salon ve mutfak hepsi aynı yerdeydi. Tek başınayken sorun yoktu; ama eve arkadaşlarını davet ettiği zaman en azından yatak olan kısmı saklayabilmek istiyordu. Bir perde filan iş görürdü ama çok çirkin olacaktı. Bir paravan koymak iyice tuhaf olacaktı. Sonunda aklına ilginç bir fikir geldi. Pencere panjurlarının yere kadar inen versiyonları vardı. Üstelik kolayca indirilip kaldırılabiliyordu. Tavandan bir aşağıya yatak genişliğinde bir panjur bağlattı. Panjur kapandığında arkada ne olduğu kesinlikle görülmüyordu. Ön tarafına bir iki tane de saksı çiçeği koyunca gelenler bu sıra dışı dekorasyona hayran kaldılar. Tek başına olduğu zaman panjuru hep açık tutuyordu; ne zaman misafir geliyor; o zaman panjuru indiriyordu.

4. Genelleme Yapma.
Aynur, su sebilinden su almak için yaklaştı. Soğuk su içmek istiyordu ve mavi musluğu açıp elindeki köpük bardağa su doldurmağa başladı. Tam o sırada yanındaki hanım “Pardon ama sıcak su alıyorsunuz.” dedi. Aynur, kadını duydu; ama söylediğine anlam veremedi. Bu arada kadın kırmızı musluktan kendine sıcak su alıyordu ve onun suyunun buharı Aynur’un elini yakıyordu. Aynur suyunu doldurup içtiğinde birden ağzı yandı. Çünkü bardağı sıcak su dolmuştu. Her zaman soğuk su akan mavi musluktan sıcak su akmıştı. Yanındaki hanım onu uyardığı halde, eli sıcak suyun buharından yandığı halde genellemesi onun sıcak olduğunu anlamasına izin vermemişti.

 Melih Arat

Reklamlar